Tahtakurdu İlaçlama İstanbul
Tahtakurdu İlaçlama

Tahtakurdu:

Tahta kurdu, bir diğer adı ile ağaç kurdu bir çok ev sahibinin azılı düşmanıdır. Tahta kurdu evlerde mobilyalara, tahta ve ağaçtan yapılmış eşyalara, parkelere zarar veren minik bir canlıdır. Bir solucan gibi bulunduğu yerde tünel açarak ilerler. Mobilyalara çok büyük zararlar verir. Hatta tahta kurdunun gece mesaisi oldukça uzun ise mobilya kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür. 6 adet bacakları vardır. Baş bölgelerinden ise iki adet kısa kıskaç bulunmaktadır. Kıskaçları ile bahsettiğimiz zararları gerçekleştirirler. Boyları 2 ile 4 santimetre arasında değişmektedir. Vücut renkleri koyu kahverengidir ve tahta, ağaç gibi yerlerde boylarının etkisiyle kolay kolay fark edilemezler. Bıraktıkları toz ve delikler sayesinde tahta kurdu saldırısına uğradığınızı anlayabilirsiniz.

Genel Özellikleri:

Tahtakurdu erginleri genellikle sıcak iklimler içerisinde ortaya çıkar. Bu sıcak iklimler yaz ve ilkbahardır. Dişi ve erkek çiftleştikten sonra dişiler oydukları tahta oyuklarına yumurtalarını bırakırlar. Çoğunlukla ağaçlara yaptığı oyuklara koyarlar. Yumurtadan çıkan larvalar ise bulunduğu oyukta yaklaşık 4 haftalık bir zaman geçirirler ve gelişimini burada sağlarlar. Fakat yavru bir tahta kurdunun bir ağaç kemirmesi zordur. Bunu kolaylaştırmak için dişilerin bıraktığı yumurtalarda bir sıvı vardır ve bu sıvı ağaçta çürümeye neden olur. Çürümenin katkısıyla yavru tahta kurdu daha kolay beslenir.

İnsana Zararları:

Tahta ve ağaçtan yapılan birçok malzeme, eşya kullanmaktayız. Tahtakurdunun zararı işte bu eşyalaradır. Uzun bir çalışma sonrası, masanızı kullanılamayacak bir hale getirebilir. Boyları sizi aldatmasın, çok hızlıdırlar. Tahtanın yanı sıra kumaşlara da zarar verir. Bir ev içinde masalarınıza, mobilyalarınıza, mutfak ve elbise dolaplarınıza zarar verebilir. Ayrıca kütüphanelerin de azılı düşmanıdır. Bir diğer adının kitap biti olma sebebi budur. Tahtakurdu ilaçlama böcek ilaçlama faaliyeti arasında en yoğun yapılanlardan biridir.

Proser ilaçlama tüm İstanbul’da sizlere en sağlıklı ve etkili şekilde destek olur, evinizi kimyasallarla doldurmaz. Tahtakurdu ilaçlama ve mücadelesinde Proser İlaçlama 20 yıldır hizmet vermektedir. Proser ilaçlama; memnuniyet duyulmayan ilaçlama hizmetinden para almadan tekrar ilaçlama yapar. Konuyla ilgili bize ulaşabilirsiniz.