Bit İlaçlama İstanbul
Bit İlaçlama

Bitler:

Bit (Phthiraptera), Eklembacaklılar şubesinin, böcekler sınıfının bir takımı. Bitlerde biçim ve yapı değişmeleri bulunmaz. Yumurtadan çıkan yavrular, ergine benzerler. Kanatları yoktur. Kuşlarda yaşayanlara ısıran bitler denir. Her kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar, maymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.), kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar. İnsanlar üzerinde yaşayan bitler üç türlüdür:

Baş biti (Pediculus humanus capitis):

2-3 mm boyunda olup, insanların başında yaşar. Dişisi halk arasında sirke denilen yumurtalarını özellikle ense ve kulak arkası saç kıllarının diplerine kitin kılıfı ile tek tek yapıştırır. Yavrular 2-3 haftada ergin hale gelirler. Fazla yaygın bir türdür. Çocuklara okullardan bulaşabilir.

Kıl biti (Phthirius pubis):

Baş hariç, vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı yerlerinde barınır. Gri ve beyaz tonlarında renge sahiplerdir. Yumurtalarını kıl diplerine bırakırlar. Yumurtalar toplu iğne ucu kadar ve siyah renktedirler. Ergin bitler ise kıl diplerine gömülüdür. Fazla kaşınmaya sebep olur. 1 ilâ 1,5 mm uzunluktadır.

Elbise biti (Pediculus vestimenti):

Vücudun tüysüz veya az tüylü yerlerinde yaşadığından vücut biti de denir. 3-4 mm boyundadır. Yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından çok tehlikeli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitin barsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır.

Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenirler. Bitin yumurtası sirke adını alır ve bitin tükürüğünden salgılanan yapışkan bir madde ile saça yapışır. Özel ilaçlı şampuanlar ve ince taraklar olmadan saçtan kopartılamaz. Bitler ortalama bir hafta yaşarlar.

Bit Nasıl Bulaşır?

Bitin kişiden kişiye yakın temasta yani toplu taşıma, soyunma odaları, hamam ve daha birçok yerde bulaşma ihtimali yüksektir. Bitlerin hızlı ve sinsice yayılma yöntemlerinden bir tanesi de zıplamadır. Yine ortak giyilen elbiseler aracılığı ile kolayca bulaşabilirler. Bu haşerenin bulaşması halinde insana birçok hastalık bulaşabilir.

Bitlerden İnsana Bulaşan Hastalıklar:

Humma, Deri dökülmesi, Cilt lekeleri, Alerjik reaksiyonlar, Lezyonlu hastalıklar.

Proser ilaçlama tüm İstanbul’da sizlere en sağlıklı ve etkili şekilde destek olur, evinizi kimyasallarla doldurmaz. Bit böceği ilaçlama ve mücadelesinde Proser İlaçlama 20 yıldır hizmet vermektedir. Proser ilaçlama; memnuniyet duyulmayan ilaçlama hizmetinden para almadan tekrar ilaçlama yapar. Konuyla ilgili bize ulaşabilirsiniz.